Diyet yaparken kahve içmek kilo verdirir mi?

Türk kahvesi yağ yakar mı? Kilo vermenize yardımcı olur mu? Diyet yapanlar için kahve yararlı mıdır, yoksa zararlı mı? İşte cevabı burada!
Diyet yaparken kahve içmek kilo verdirir mi?

Diyet yaparken kahve sağlıklı mı? yoksa zararlı mı? Yemen Valisi Özdemir Paşa kahveyi İstanbul’a taşıyor ve böylece Türk kahvesi efsanesi başlıyor. İstanbul halkı kahveyi benimsiyor  ve çok seviyor. Yüzlerce kahvehane açılıyor, hayatın merkezi haline geliyor ve 16. yüzyılın ortalarında İstanbul’a gelen venedikli tüccarlar kahveyi Avrupa’ya taşıyorlar… Avrupalıların damak zevklerine göre değişime uğrayarak bir evrim yaşayan kahve…

Kahvenin Bazı Faydaları Nelerdir?

Kahvenin Bazı Faydaları Nelerdir?
Kahvenin Bazı Faydaları Nelerdir?

Gelelim kahvenin faydalarına ve kahvenin zararlarına; Kahve konusunda çok değişik görüşler var. Bunları sağlık süzgecinden geçirip inceleyeceğiz. Yazımızda  kahveden bahsederken Türk kahvesinden veya filtre kahveden bahsediyor olacağız. Köpüklü, aromatik, kahveli içeceklerden bahsetmeyeceğiz.

1-Kahve Zihni açar enerji düzeyinizi arttırır

Kahve denince ilk akla gelen şey tabii ki kafein! Dünyada en çok kullanılan psikoaktif (uyarıcı madde) konumunda kahvenin içilip kana karışmasından sonra beyinde  bazı hormonların salgılanmasına neden olur. Bu moleküllerin özelliği sinirsel iletimde hızlanmaya neden olmaktır. Beyin aktivitesinin artması buradan kaynaklanıyor. Kahve içildikten bir süre sonra yapılan testlerde insanların dikkat, hafıza ve refleks gibi reaksiyonlarında önemli artışlar olduğunu göstermektedir.

2- Kahve yağ yakıcıdır!

Kahvenin çok ilginç bir başka etkisi yağ yakıcı özelliğinin olmasıdır. Çalışmalar kahvenin egzersizle birlikte yağ yakma oranı %3 ile 10 düzeyinde artırabileceğini göstermektedir. Bu etkileri beyinden salgılanan hormonlarla ve hücrelerde oluşan “Lipoliz” olarak adlandırırız. Kahve içilmesi ile birlikte enerji düzeyinde yüzde 9 civarında artış olur. Fiziksel performansın artması ve metabolizmayı hızlandırıcı etkilerinin ötesinde yağ yakımı yağ hücrelerinin yakılması ve kanda enerji olarak kullanabilen serbest yağ asitlerine açığa çıkartması gibi özellikleri de vardır. Bu yüzden diyet yaparken kahve içebilirsiniz!

3- İyi bir antioksidan “Kahve”

Kahvenin başka bir özelliği de yüksek oranda antioksidan içermesidir şaşırtıcı olabilir… Kahve çok önemli mikro besinler içerir, bu mikro besinlerin başında magnezyum ve demir gibi mineraller B2, B3, B5 gibi B kompleks vitaminleri ve potasyum içermektedir. Yapılan çalışmalar düzenli olarak kahve içilmesinin Tip 2 diyabete karşı koruma sağladığı ve hatta yaklaşık 500 bin kişi üzerinde yapılan çok geniş çaplı bir çalışmada günde içilen her bir fincan kahve için şeker hastalığı riskini yüzde yedi düştüğünü göstermiştir

4- Kahve için karaciğerinizi koruyun!

Kahvenin en önemli ve en iyi bilinen etkilerinden bir tanesi de karaciğer üzerine olan koruyucu etkisidir. Sayısız bilimsel çalışma, kahve içmenin karaciğer üzerindeki faydalı etkilerini göstermektedir. Kahvenin karaciğer yağlanması hastalığını engellediğini ve azalttığını ve karaciğer sirozuna karşı koruma sağladığını araştırmaların sonuçlarındandır. Günde bir kaç fincan kahve içmenin karaciğer sirozun riskini %8 azalttığını göstermektedir.

Kahveden Zarar Gelir mi? Türk kahvesi zararlı mıdır?

Şimdiye kadar kahvenin hep olumlu ve faydalı etkilerinden bahsettik… Hiçbir zararlı etkisi yok mu? Var tabi… Diyet yaparken kahve zararlı mıdır? Şimdi onları bir gözden geçirelim.

1- Anksiyete – Huzursuzluk – Çarpıntı!

Kahve, alışık olmayan kişilerde anksiyete, yani huzursuzluğa neden olmaktadır. Kahvenin beyindeki uyarıcı etkisi insan da genel bir acıtasyon ve heyecanlanma duygusuna neden olabilir. Alışık olanlarda görülen bir etki değildir. Kişide kalp çarpıntısına neden olabilir, kahve genel uyarıcı etkisi ve biraz da kalbi hızlandırıcı etkisi nedeniyle bazı kişilerde kalp hızındaki artış bir çarpıntı olarak hissedilir ve rahatsızlık verebilir. Tansiyonu yükseltebilir, damarlarda büzüştürücü ve tansiyonu yükseltici etki gösterebilir. Özellikle kahve düzenli içmeyen ve buna çok alışık olmayan kişilerde bu tansiyon oynamalarına neden olabilir. Ancak düzenli olarak içilen kahvenin özellikle tansiyonu kalıcı olarak yükseldiğine dair herhangi bir bilimsel bir veri sağlanamamıştır.

2- Uykular Haram Oldu!

Kahvenin olumsuz olabilecek en önemli yan etkisi ise uyku bozukluğu yaşatmasıdır

Kahvenin olumsuz olabilecek en önemli yan etkisi ise uyku bozukluğu yaşatmasıdır. Özellikle alışkın olmayan kişilerde belli bir saatten sonra kahve içmenin uyku kalitesini önemli ölçüde bozduğu çok iyi bilinmektedir. Şaşırtıcı bir etkisi de halsizliğe neden olmasıdır. Kahve, zaman zaman biraz önce bahsettiğimiz gibi kişide bir canlılık ve bir enerji artışı oluşturabilir, ancak bir süre sonra tam tersine dönüp kişide bir halsizliğe neden olabiliyor. Ayrıca sık idrara çıkmaya neden olur. Alışık olmayan kişilerde kahve içildikten bir süre sonra böbrek damarlarındaki genişleme, kalp hızında ve tansiyonda hafif yükselmeye bağlı olarak idrar çıkışında bir artış olur. Bu da kişinin sık sık idrara gitmesine hatta bunu aciliyet olarak görmesine neden olabiliyor.

3- Kafein bağımlılığı!

Kafein, esasen çok güçlü bir bağımlılık yapıcı madde olmamakla birlikte uzun süre ve düzenli olarak kahve içen kişiler eğer belirli zamanlarda kahve içemezlerse, sanki bir bağımlılık varmış gibi bir huzursuzluk bir sıkıntı bir yorgunluk düşkünlük hali gelişebilir. Peki kahveyi ne kadar içmeliyiz? Bir dozu yok ancak Günde 400 miligram referans olması bakımından bir fincan Türk kahvesinde yaklaşık 50-60 mililitredir ve 60 miligram kahve vardır. Öte yandan 150 mililitrelik bir filtre kahvede de yaklaşık 100 miligram kafein var. Ama bu demek değil ki herkes Günde 4 fincan filtre kahve ya da 6-7 tane Türk kahvesi içebilir! Birçok kişiye bu bile fazla gelebilir! Unutmayalım ki çayda ve kolalı/gazlı meşrubatlarda da hatırı sayılır miktarda kafein var… Enerji içeceklerinden hiç bahsetmiyoruz bile! Onlardan uzak durmanızda fayda var. Diyet yaparken kahve her konuda olunduğu gibi kahve konusunda da ölçülü olmakta fayda var.

Diyet yaparken kahve zayıflatır mı? Yağ yakar mı?

Türk kahvesi zayıflatır mı? Yağ yakar mı?

Türk kahvesi diyetlerde kullanılabilir. Türk kahvesi yağ yakar mı? zayıflatır mı? Özellikle zayıflama diyetlerinde şeker kısıtlaması yapılarak sade şekilde tüketilebilir. Günde tek şekerli olmak üzere diğer şeker kaynakları kısıtlanarak beslenmede yer alabilir. Bunun dışında diğer tüm kahve türleri krema veya şurup içermediği sürece diyette yer alabilmektedir. Kafeinin vücutta metabolizmayı canlandırıcı etkisi olduğu için özellikle zayıflama diyetlerinde ve sporcularda performansı arttırmak üzere beslenmelerinde yer almasını istenilen bir besindir. Kilo verme diyeti dışında da kahve türlerinde tercih edilmemesi gerekenler bol kremalı şekerli ve şuruplu olan türlerdir.

Kahve metabolizmayı hızlandırır, serotonin hormonu salgılamamıza sebep olur, zihni açar, zindelik verir, çok ciddi ve önemli faydaları vardır. Günde bir fincan kahve tüketimini önermek ile beraber fazlasını tavsiye etmiyoruz. Beslenmede yeşil çay tüketimini önemsemenizi umut ediyoruz 🙂

Bir önceki yazımız olan En Etkili 7 Diyet Türü ile Fazla Kilolarından Kurtul! başlıklı makalemizde diyet yöntemleri, en etkili diyet ve en iyi diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 4]