Düşük Kalorili Doyurucu Yiyecekler ve Ara Öğünler

Düşük kalorili ve doyurucu yiyecekler son zamanların diyet listelerinde en çok merak edilen ve araştırılan bir konu olmuştur.
Dyt. Semiha Arıkan

Düşük kalorili ve aynı zamanda doyurucu yiyeceklerin oldukça fazla olduğunu bilmekteyiz. Diyet yapmaya karar verenler tarafından oldukça çok tercih edilen bu besinler aynı zamanda düzenli ve organik bir şekilde tüketildiğinde sağlıklı yaşamanın anahtarını da sizlere sunacaktır. Diyet yaparken kendisini aç hissederek oldukça zorluk çeken pek çok kişi düşük kalorili doyurucu yiyecekler üzerinde araştırma yapmaktadır. Sizlerde düşük kalorili doyurucu yiyecekler üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazımızdan yiyeceklere ve detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda düşük kalorili doyurucu yiyecekler konusundan bahsedeceğiz.

Düşük Kalorili Doyurucu Yiyecekler

Düşük kalorili doyurucu yiyecekler günümüzde kilo vermek isteyen ve diyete başlayanların en çok merak ettiği ve araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Diyet konusunda özellikle açlık ile mücadele edemeyen ve diyetine son veren kişiler, düşük yağlı besinler ve az kaloriye sahip fakat doyurucu yiyecekler ile birlikte zayıflamanın yolunu aramaktadır. Bu yöntemle birlikte kilo veren birçok kişinin olduğunu fakat hepsinin azimli ve sabırlı bir şekilde ilerlediğini belirtelim. Sizlerde doyurucu yiyecekler ile birlikte zayıflamak istiyorsanız, önerilerimize kulak verebilirsiniz. Sizler için düşük kalorili doyurucu yiyecekleri listeledik.

 1- Patlıcan

Patlıcanlar oldukça çok tüketilen az kalorili ve doyurucu yiyecekler arasında başta gelmektedir

Patlıcanlar içerdiği düşük kalorili ile birlikte diyet yapmak isteyenler tarafından oldukça çok tercih edilen besinler arasında yer almaktadır. Izgara üzerinde veya fırınlayarak yapacağınız bir tabak patlıcan üzerinde ortalama 24 kalori bulunmaktadır. Bu haliyle birlikte patlıcanlar oldukça çok tüketilen az kalorili ve doyurucu yiyecekler arasında başta gelmektedir. Sizlerde diyet yapmaya karar verdiyseniz ve düşük kalorili fakat doyurucu yiyecek arıyorsanız, listenize patlıcanı ekleyebilirsiniz.

 2- Kabak

Kabağın bir porsiyonunda yaklaşık olarak 42 kalori yer almaktadır

Birçok faydası olduğu bilinen kabak kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmezi arasında yer almaktadır. Sağlık açısından da oldukça faydalı olan kabak vücuttaki su ve tuz oranının ayarlanması açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Diyet sırasında açlıkla mücadele ederek tok bir şekilde kilo vermek istiyorsanız kabağı tercih edebilirsiniz. Bağırsaklar ve sindirim sistemi içinde oldukça önemli faydaları olan kabağın bir porsiyonunda yaklaşık olarak 42 kalori yer almaktadır. Kabağı diyet listenize eklemeyi unutmayın.

3- Salatalık

Salatalık vücuttaki şişliklerin önlenmesi bakımından da oldukça önemlidir.

Diyet yapanların sıklıkla karşılaşmış olduğu bir besin olan salatalık, faydaları ve yağ yakımı ile birlikte pek çok kişinin gözdesi haline gelmeyi başarmıştır. Salatalık vücuttaki şişliklerin önlenmesi bakımından da oldukça önemlidir. Sizlerde hem tok karnına zayıflamak istiyor hem de sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyorsanız, salatalığı diyet listenize dahil edebilirsiniz. Salatalık sizlerin hem tok kalmasını hem çabuk ve kolay bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

4- Pancar

Pancar, kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmezi arasında yer almaktadır.
Pancar, kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmezi arasında yer almaktadır.

Yağ yakımı açısından oldukça önemli bir besin kaynağı olan pancar aynı zamanda kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmezi arasında yer almaktadır. Doyurucu bir besin kaynağı olan pancar kan şekerinin dengelenmesi açısından da oldukça önemlidir. Kaslara enerji verici anlamda da oldukça önemli olan pancar günümüzde de diyet yapan birçok kişi tarafından beğenilerek tercih edilmeye devam edilmektedir. Bir porsiyon pancar üzerinde yaklaşık olarak 42 kalorilik bir değerin olduğunu söyleyebiliriz.

5- Yumurta

doyurucu-yiyecekler-yumurta-ara-ogun
Doyurucu besinler ile birlikte kilo vermek isteyen birçok kişi yumurtayı tercih etmektedir.

Diyet yapanlar için doyurucu bir besin denildiğinde ilk akla gelen besin yumurtadır. Sağlığımız açısından oldukça önemli olan proteinin zengin olarak yer aldığı yumurtalar kas yapmak isteyenlerce de tercih edilen besinler arasında yer almaktadır. Doyurucu besinler ile birlikte kilo vermek isteyen birçok kişi yumurtayı tercih etmektedir. Haşlayarak tüketmenizin daha faydalı olacağı yumurtayı gerek ana öğünlerde gerekse ara öğünler için gönül rahatlığı ile birlikte tüketebilirsiniz.

6- Brokoli

doyurucu-yiyecekler-brokoli
Brokoli sağlığımız açısından da oldukça önemli faydaları içerisinde barındırmaktadır.

Kilo vermek isteyenlerin çarşı ve marketlerde en çok rağbet ettiği yiyeceklerin arasında brokoli gelmektedir. Bunun yanı sıra lahana ve karnabahar gibi düşük kalorili fakat doyurucu olan yiyeceklere de ilginin oldukça büyük olduğunu dile getirebiliriz. Birçok kişi tarafından tercih edilen bu besinler sağlığımız açısından da oldukça önemli faydaları içerisinde barındırmaktadır. Bu tarz besinlerin tüketiminde dikkat edeceğiniz bazı hususlar yer almaktadır. Bundan dolayı bu besinleri yeteri kadar tüketmenizi öneririz. Sizlerde diyetinizi doyurucu bir şekilde geçirerek kilo vermek istiyorsanız alışveriş listenize brokoliyi ekleyebilirsiniz.

7-Ananas

doyurucu-yiyecekler-ananas
Ananası ara öğün olarak ince 2 dilim yiyebilirsiniz.

Ananas içermiş olduğu bromalin sayesinde ödem atmaya destek olur. Bunun yanında glisemik indeksi düşük olduğundan dolayı insülin metabolizmanızı da desteklemektedir. Ara öğün olarak ince 2 dilim yiyebilirsiniz. 100 gr. ananas yediğinizde ise sadece 50 kalori alırsınız. Bromalin en çok ananasın ortasında yer alan sert ve yenilemeyen çubuk bölümünde bulunduğu için suyunuzun içine atarak içebilirsiniz.

8-Enginar

doyurucu-yiyecekler-enginar
100 gr pişmiş enginarın içinde 53 kalori mevcuttur.

Akdeniz mutfağının sağlıklı ve lezzetli sebzeleri içinde yer alan enginar halk arasında birçok faydasıyla bilinmektedir. Fosfor, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum bakımından çok zengin olan enginar sağlıklı besinler içerisinde yer almaktadır. 100 gr pişmiş enginarın içinde 53 kalori mevcuttur. Düşük kalorisinden dolayı kilo vermek isteyen kişilerin tercih ettiği sağlıklı besinler içerisinde yer almaktadır. Ayrıca tüm bu sağlıklı yönleri haricinde bilinmeyen bir yönü daha vardır ki yalnızca bedenimize değil ruhumuza da hitap etmektedir. Vazoya koymuş olduğunuz bir enginar kısa sürede çiçek açabilir. Mor çiçeği ve kokusu sayesinde ruhumuza da pozitif enerji verir.

Düşük Kalorili Doyurucu Yiyecekler ile Diyet Yapılır Mı?

Düşük kalorili doyurucu yiyecekler ile diyet yapabilmeniz mümkündür. Bu besin öğelerini ara öğün olarak tüketmenizde bir sakınca yoktur. Doyurucu ara öğünler genellikle sağlıklı bir yaşam içinde tercih edilen gıdalar arasında yer almaktadır. Özellikle diyet esnasında açlıkla mücadele edemeyen birçok kişi tarafından doyurucu fakat düşük kalorili yiyeceklerin tercih edildiğini bilmekteyiz. Tok tutan ara öğünler için bu yazımızdan faydalanabilirsiniz. Yazımızda saydığımız bu yiyeceklere ait beslenme programının uzman bir diyetisyen aracılığı ile temin edilmesi bu noktada dikkat edeceğiniz en önemli husustur. Çünkü, insan metabolizması birbirinden ayrı özellikler taşımaktadır ve bu durum birçok kişi için farklı sonuçlara neden olmaktadır. Bundan dolayı uzman bir diyetisyen aracılığından faydalanmanız hem daha sağlıklı hem de daha hızlı bir şekilde hedefinize varmanızı sağlayarak başarılı bir şekilde kilo vermenize olanak verecektir. Ayrıca Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yayınlanan bu içeriği de inceleyerek beslenme rehberini okumanızda fayda olduğunuz düşünüyoruz.

Sonbaharın gelmesiyle beraber hava sıcaklıklarının düşmesi ve hareket seviyemizin azalması metabolizmanın yavaşlamasına sebep olurken, kilo alma korkusu ve “neden kilo vermekte zorlanıyorum” şeklindeki sorular da artış gösteriyor. En çok sorulan ve araştırılan ise hangi besini tüketirsem daha hızlı ve kolay kilo veririm? olmaktadır. Fakat yağ yakan mucizevi bir yiyecek maalesef yok! Buna karşın yağ yakmaya yardımcı olan yediğinizde tok tutan düşük kalorili besinler bu yazımızda detaylı şekilde incelenmiştir.

Kendinize çizgiler çizmeden yiyebileceğiniz tok tutan yiyecekler var. Düşük kalorili ve lif bakımından zengin olan kilo alma riski olmadan tok tutan bu besinler ile ilgili bir video paylaşarak yazımızı burada sonlandırıyoruz. Sağlıklı günler…

Bir önceki yazımız olan Dukan Diyetini Nasıl Yapabilirim? başlıklı makalemizde dukan diyeti ve dukan diyeti listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
İçerik Bilgileri
Düşük Kalorili Doyurucu Yiyecekler
Yazı Başlığı
Düşük Kalorili Doyurucu Yiyecekler
Açıklama
Düşük kalorili ve doyurucu yiyecekler son zamanların diyet listelerinde en çok merak edilen ve araştırılan bir konu olmuştur.
Yazar
Yayınlayan
Diyetyemektarif.com