Spor Yaparak Kilo Verilir Mi?

Spor yaparak kilo verilir mi? Sorusu son zamanlarda hızlı bir şekilde kilo vermeye karar verenlerin oldukça sık sorduğu sorular arasındadır.
Spor yaparak kilo verilir mi? Sorusu son zamanlarda hızlı bir şekilde kilo vermeye karar verenlerin oldukça sık sorduğu sorular arasındadır.

Spor yapmak sizleri obezite, kalp hastalıkları, tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar başta olmak üzere birçok hastalıktan korumaktadır.  Ayrıca kilo vermenize, solunum sisteminize ve bağışıklık sisteminize de oldukça fayda sağlamakta ve yardımcı olmaktadır. Sağlığınız için haftada 3 gün 30-35 dakika, kilo vermeniz içinse haftada en az 4 gün 45 dakika egzersiz yapmanız gerekmektedir. Sizlerde spor yaparak kilo vermenin yollarını arıyorsanız, detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda spor yaparak kilo verilir mi? Sorusunu cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vereceğiz.

Spor Yaparak Kilo Verilir Mi?

Spor Yaparak Kilo Verilir Mi?  Sorusunu cevaplandırman önce sizlere birkaç bilgi vermek istiyoruz. Hedefiniz kilo vermek ise spor yapmanız kilo kaybı için vazgeçilmez bir unsurdur. Fakat hızlı şekilde fazla kilolarınızdan kurtulmanız pek mümkün değildir.  Spordan etkili sonuç alabilmeniz için sadece spor yapmak yeterli değildir, burada önemli olan diğer nokta dengeli beslenmekten geçmektedir. Aynı şekilde, dengeli beslenme de tek başına yeterli olmamakla birlikte spor da yapmalısınız. Hedefiniz sadece birkaç kilo vermekse ilk olarak yemek yeme ve yaşam tarzını değiştirmeli, ikincisi ise aldığınız kalori miktarını azaltırken enerjinizi artıracak şekilde bir beslenme program oluşturmak olmalıdır. Söylediğimiz gibi her şey belirli bir düzene ve dengeye bağlıdır. Diyet uygularken kendinizi besinlerden mahrum bırakmak yerine, sağlıklı yiyeceklerinizi çeşitlendirmek ve kontrol ederek tüketmek sizlere fayda sağlayacaktır. Özellikle alkollü içeceklerden uzak durmalı, şekerlerden ve diğer sağlıksız tatlılardan kurtulmalısınız. Bunun yanı sıra daha fazla meyve, sebze ve süt ürünü vb. besinler alarak sporu da yiyeceklerinizin tamamlayıcısı olarak kullanmalısınız.

1- Yağ Yakmak İçin Yürüyün!

Metabolizmanızı hızlandırdığı için yürüyüş yapın.

Yağ yakmak istiyorsanız en az 15-20 dakika spor yapılmanız gerekmektedir. İdeal olan; 45-50 dakikalık yürüyüştür. Metabolizmanızı hızlandırdığı için yürüyüş ve koşma gibi egzersizlerle beraber ağırlık kaldırılması da tavsiye edilmektedir. Bilinçsizce yapılan sporun yarardan çok zarar getirdiğine dikkat çekmek isteriz. Kişinin spora yönelme amacı kilo vermekse koşu ve yüzme gibi kardiyo egzersizleri ile desteklenmesi gerekmektedir.

2- Spordan Sonra Muz Yiyerek Domates Suyu İçin!

Spordan sonra boşalan mide deposunun muz ya da doğal meyve suyu gibi yüksek besinlerle doldurulması gerekmektedir. Günde 8-10 adet fındık ya da badem tüketmelisiniz. Spor sırasında, 15-20 dakika aralıklarla su tüketilmesi sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Kalp kası açısından önemli kayıplar suyla yerine konulamadığı için, domates suyu tüketimine ağırlık vermek önemlidir.

3- Daha Fazla Kalori Yakmanızı Sağlayacak Egzersizler

Diyet yapanların özellikle belirli egzersizlerden faydalanması hedeflerine hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. İstikrarlı bir şekilde sürdürülen beslenme ve egzersiz programları sizlerin başarılı ve hızlı bir şekilde hedefinize ilerlemenize olanak sağlayacaktır. Sizler için  daha fazla kalori yakmanızda yardımcı olan bazı egzersiz önerilerinde bulunacağız.

  • İp atlama: Haftada 4 kere, 10 – 15 dakika,
  • Koşu: Haftada 2 kere, 45 dakika,
  • Kondisyon Küreği: Haftada 2 kere, 50 dakika,
  • Bisiklet: Haftada 2 kere, 90 dakika
  • Aerobik: Haftada 2 kere, 45 dakika,
  • Su Jimnastiği: Haftada 2 kere, 45 dakika,
  • Yürüyüş: Günde 20 dakika,

Ne kadar spor yapıyor olsanız da, zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak içen sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmanız gerektiğini tekrar hatırlatalım.

4- Sporunuzu İstikrarlı Ve Kararlı Bir Şekilde Sürdürün!

Sporunuzu İstikrarlı Ve Kararlı Bir Şekilde Sürdürün!

Sporunuzu istikrarlı ve kararlı bir şekilde sürdürmeniz sizlerin daha hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta oluşturmuş olduğunuz egzersiz programını günü geçmeden belirli periyotlarla yerine getirmek olacaktır. Bunun yanı sıra yazımızın başında belirttiğimiz üzere beslenme düzeninde etkisi kilo vermeniz açısından oldukça önemlidir. Hem beslenme düzeninizi hem de egzersiz programınızı istikrarlı bir şekilde uygulayarak siz de hedefinize başarılı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Burada yapmanız gereken tek şey sabırlı ve azimli bir şekilde davranmak olacaktır. Bunu sağlamanız sizlerin daha çabuk ve kolay bir şekilde kilo vermek için de oldukça etkilidir.

Spor Yaparak Kilo Verilir Mi?

Spor yaparak kilo verilir mi? sorusunu yukarıda başlıklar halinde sizlere cevaplandırmaya çalıştık. Sizlerin bildiği üzere sadece spor yaparak ya da sadece beslenme düzenine uyarak kilo vermek oldukça zordur. Kolay ve hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, burada yapmanız gereken en temel etken spor ve beslenme düzeninizi istikrarlı bir şekilde sürdürmeniz olacaktır. Bu her iki kavram sizlerin hızlı bir şekilde kilo vermeniz açısından temel bir altın anahtardır. Bu altın anahtarı kullanarak başarı kapılarını açmak istiyorsanız, kendinize en uygun şekilde bir beslenme programı oluşturmalı ve aynı zamanda egzersiz programlarınıza istikrarlı bir şekilde devam etmelisiniz. Bunu sağlamanız hem sağlığınız açısından hem de hızlı bir şekilde kilo vermeniz açısından sizlere büyük bir fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıkı Yaşam Sürmek İçin Spor Tavsiyeleri başlıklı makalemizde diyet, spor ve spor tavsiyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]