Tok Tutan Ara Öğünler ile Kilo Verin!

Kilo vermek için sık beslenmeliyiz, Diyet yaparken tok tutan ara öğünler tercih ederek kolaya kilo verebilir ve uzun süre tok kalabilirsiniz.
Kilo vermek için sık beslenmeliyiz, Diyet yaparken tok tutan ara öğünler tercih ederek kolaya kilo verebilir ve uzun süre tok kalabilirsiniz.

Zayıflama diyetlerinde Ara öğün yapılmalı mı? Tok tutan ara öğünler nelerdir? Aslında bu durum kişiye göre değişmektedir. Özellikle insülin direnciniz varsa sık sık acıkıyorsanız ve kendinizi geceleyin bile buzdolabı önünde buluyorsanız, veya diyabetiniz varsa; evet ara öğün mutlaka yapmalısınız. Kilo vermek için zayıflama diyetlerinde ara öğün tercih etmelisiniz. Çünkü yapılan çalışmalara göre sık sık beslenen kişiler tek öğün beslenen kişilere göre daha az kalori alıyorlar. Ara öğünler bizlerin tok hissetmesini sağlar ve ana öğünlerde saldırma durumumuzu ortadan kaldırır.

Tok tutan ara öğünler nelerdir?

Aslında bizler için tok tutan ara öğünler hazırlamak için  çok güzel besinler bulunuyor. Bunlara bir kaç örnek verecek olursak, Ceviz, kuru meyveler, tam buğday, tahıllı veya tam tane ekmekler, grissini hatta lavaş ile yapılmış bir wrap hepsi tok tutan ara öğünler için tercihleriniz arasında olabilir. Örneğin bir gün ara öğününüzde tam buğday veya çavdar ekmekten yapılan küçük bir sandviç kan şekerinizi çok iyi dengeler ve zayıflama diyetinde bizi çok tok hissettirdiği için kilo vermemize yardımcı olur. Bu ekmeğin içerisine beyaz peynir veya az yağlı Labne peyniri koyabiliriz. Eğer peynir yemeyi tercih etmiyorsanız, küçük bir yağsız ton balığı koyabiliriz veya közlenmiş patlıcan, közlenmiş biberle oluşan vejetaryen Bir tok tutan diyet sandviç yapabiliriz. Yanında bir bardak kefir veya ayran ile ara öğünümüzü çeşitlendirmek bizim elimizdedir.

İhtiyaçlarımıza ve günlük almamız gereken kalori hesabına göre de besinlerin miktarı ve çeşidi değişmektir. Ara öğününüzde  dikkat edilmesi gereken şey, ekmeğin tam tane olması yani  tam buğday unundan yapılmış olmasıdır. Fakat maalesef beyaz ekmeklerde tam tane ekmekler olan yararlı bileşenler olmadığından ruşeyn ve kepek uzaklaştırıldığı için posa içeriği geçekten çok düşük hale geliyor, lif oranı azalıyor, sindirimi zorlaşıyor, glüten artıyor ve bizim kan şekerimizi düzenlemek yerine büyük oranda ortadan kaldırıyor. Bu yüzden tam tane ekmekler bizim zayıflama diyetleri için ara öğünlerde vazgeçilmezimiz olmalıdır. Zayıflamak ve kilo vermek isteyenler genellikle ekmekten uzak dursa bile vücudumuzun mutlaka karbonhidrata da ihtiyacı vardır. Yeterince karbonhidrat almamanız durumunda kaslarınız zarar görür.

Eğer tam buğday, tam tane ekmek yoksa lavaş ekmeğinden yapılan bir yarım dürüm ara öğünler için oldukça kurtarıcı olabilir. İş yerinde zaman zaman sıklıkla acıkabiliyoruz. Acıktığımızda evde hazırladığımız ve soğuk tüketebileceğimiz bir sandviç yada lavaş dürüm ve yanında bir bardak ayranla beraber keyifli ve tok tutan bir ara öğün yapabiliriz.

Ara öğünün tok tutması için ne yemeliyiz?

Kilo vermek için ara öğün ile sık beslenerek az kalori alarak çok hızlı şekilde yağ yakabilir ve zayıflayabilirsiniz. Bunu size örneklerle açıklamak istiyoruz. Ara öğünleriniz için miktarları şu şekilde ayarlayabilirsiniz;

Yoğurt ve Probiyotikler

Tok Tutan Ara Öğünler ile Kilo Verin!
 Yoğut protein kaynağıdır ve bizim ara öğünlerinizde mutlaka olmalıdır.

Yaklaşık 3 kaşık yoğurt bir porsiyon meyveye denk gelir. Bu probiyotik yoğurtta olabilir. Böylece bağırsaklarınız için faydalı bakterilerde edinmiş olursunuz elbette normal yoğurtta olabilir. Yoğut protein kaynağıdır ve bizim ara öğünlerinizde mutlaka olmalıdır.

Ara Öğün Meyveleri

Ara öğünlerimizde meyve olarakta kuru meyveler tercih edilmelidir. Kuru hurma tüketmek isterseniz büyüklüklerinden bir tane yediğimizde neredeyse bir porsiyon meyve ihtiyacımızı almış oluyoruz. Fakat küçük hurmalardan ise 3 tane yediğimizde nir porsiyon meyve yerine geçiyor.

Ceviz

Tok Tutan Ara Öğünler - Ceviz
Tok Tutan Ara Öğünler – Ceviz

Ceviz, faydalı yağ asitlerinden zengindir. Omega-3 yağ asitleri içerir ve bizim gün içindeki performansımızı artırır. Dikkat dağınıklığını engeller ve depresyona karşı koyar. Bu yüzden ara öğünlerimizde çok kurtarıcıdır.

Kuru Erik

Kuru erikler tok tutar ve şekerinizi dengeler. Bağırsakları çok çalıştırır. Yaklaşık 4 tane kuru erikte bir porsiyon meyve yerine geçiyor.

Girissini

Tok Tutan Ara Öğünler - Grissini
Tok Tutan Ara Öğünler – Grissini

Grissini ise çantamıza atıp ara öğünümüzü de daha kolay hale getirebilen ve tok tutan ara öğün önerilerimizden biridir. Bir paketi tükettiğimizde ortalama 120 kalori enerji almış oluruz. Yanında belki şekersiz bir kahve ile yada yeşil çay ile birlikte de ofiste bizim için çok iyi bir ara öğün olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Hızlı Yağ Yakmak İçin 10 Öneri başlıklı makalemizde Hızlı yağ yakmak, Nasıl hızlı yağ Yakılır? ve Yağ Yakımı İçin Neler Yapılmalı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 2 Ortalama: 5]