Tok Tutan Besinler ve 5 İştah Kapatıcı Öneri

İştah kapatan ve tok tutan besinler ile kan şekerini dengeleyin, daha az acıkın! Tok tutan diyet yemekleri için 5 besin önerisi burada!
İştah kapatan ve tok tutan besinler ile kan şekerini dengeleyin, daha az acıkın! Tok tutan diyet yemekleri için 5 besin önerisi burada!

Sizler için, tok tutan besinler nedir? sorunuza cevap vererek iştah kapatan ve kan şekerini dengeleyerek sizi kısa sürede acıktırmayacak 5 besin önerisi hazırladık. Kan şekerimizi dengelediğimizde iştahımız kapanır ve bu şekilde kilo verme durumu gerçekleşir. Aslında biraz dolaylı yolla olsa dahi kilo almamızın nedeni ne durdurulamayan iştahtır. Bu durum için sizi tok tutan diyet yemek tarifleri ve besin önerileri için sayfamızın tamamını okumaya davet ediyoruz. Size küçük ama çok etkili bazı besinlerden bahsedeceğiz ve bu besinleri tüketmeye devam ederseniz diyet yaparken tok kalacaksanız.

Tok Tutan ve İştah Kapatan 5 Besin Hangileri?

Vücudumuzun dengesi kan şekerimiz üzerine kuruludur. Kan şekeri düşük olduğu zaman çok yemek yemek istersiniz. Yüksek olduğu zaman da bize zarar veriyor. Hatta Bu ikisi arasındaki gidiş gelişler yani şekerin çok düşük olması, çok yüksek olması veya birden düşüp tekrar çıkması durumları vücudumuza zarar verir ve iştahımız tetiklenir. Tok tutan besinler yediğimiz zaman iştahınız kapanır ve kilo vermeye başlarız. Tok tutan diyet yemek tarifi ve önerilerine başlayalım, bu önerilere uyduğunuzda sık acıkma durumunu engelleyebilirsiniz.

1-Yoğurt

Tok Tutan Ara Öğünler ile Kilo Verin!
Tok Tutan Ara Öğünler ile Kilo Verin!

Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve lif sayesinde kan şekerimizi dengede tutma ve tok tutma özelliği vardır. Aynı zamanda kilo vermemize de yardımcı olur. Yoğurt tükettiğiniz zaman kan şekerinin aniden artması engellenir. Çok fazla ve birden acıkmaz ve dolayısıyla daha dengeli bir insan haline gelir ve iştahımızı kontrol edebilirsiniz. Yoğurt konusunda şuna açıkça değinmeliyiz ki, mutlaka evde yaptığınız ev yoğurdu tüketiniz. Çünkü market, raf ürünü olan paketlenmiş yoğurtlar asla doğal değildir ve yeterince probiyotik içermezler, içerisinde ki katkı maddeleri ekşimesini ve bozulmasını engellediğinden faydalı bakterileri ısıl işlem sırasında kaybolmuştur.

2- Tarçın

Tok Tutan Besinler - Tarçın
Tok Tutan Besinler – Tarçın

Tok tutan besinler konusunda ikincisi ise tarçın… Tarçın mucize olarak nitelendirilir ve sizin iştahınızı kapatarak içerisindeki mineral sayesinde insülin reseptörlerine bağlanır, kan şekerinizi dengede kalmasını sağlar. Kan şekerimiz dengede olduğu için tok tutar ve bir sonraki öğün gelmeden açlık krizlerine girmeyiz. Bu yüzden tarçını mutlaka ya suyumuza katalım ya da gün içinde ara öğünlerde tükettiğimiz bitki çayımıza, yediğimiz  yoğurda eklemeliyiz.

3- Protein içeren besinler

Protein İçeren Diyetlerden Faydalanın!
Protein İçeren Diyetlerden Faydalanın!

Protein içeren besinler kan şekerimizi dengeler. Çünkü proteinlerin içerisinde karbonhidrat grubu yer almaz. Tükettiğimiz zaman kan şekerimizi çok fazla değiştirmez. Dolayısıyla da uzun süreler acıkmamamızı sağlar. Genelde et, balık veya tavuk tüketen kişilerin uzun süreler tok kaldığını ama sebze yediği zaman hemen acıkıyorum demesinin nedeni budur. O yüzden et tavuk balık gibi besinlerden sık sık tüketirseniz gün içerisinde daha az acıkacağınız için kilo vermiş ve kilo almamış olacaksınız.

4- Kefir

Tok Tutan Besinler - Kefir
Tok Tutan Besinler – Kefir

Kefir; herkesin “tüketmem” dediğini duyar gibiyiz. Genelde lezzetsiz besinler biraz daha sağlıklı oluyorlar. Buna da katılıyoruz. Eğer iştahınız açıksa kilo problemi yaşıyorsanız damak tadınız biraz daha gelişmiş oluyor kefir gibi besinler size tatsız-tuzsuz gelebilir. Sağlıklı beslendiğiniz zaman ise damak tadınız biraz da hangi geriliyor dolayısıyla iştahınız kapanıyor. Kefir gibi besinleri de sevmeye başlıyorsunuz. Konumuza gelecek olursak kefirde aynı şekilde içerdiği yararlı bakteriler sayesinde bağırsaklardaki bakterileri besler, iştah kontrolü yapmamızı sağlar. Tok tutar, kan şekerimizi dengelediği için gün içerisinde daha az besin tüketmenizi sağlar. Bu da hem kilo vermenizi hem de bağırsak sağlığı açısından sağlığınıza iyi gelecektir

5- Yulaf

Tok Tutan Besinler - Yulaf Ezmesi
Tok Tutan Besinler – Yulaf Ezmesi

Yulaf, yulaf ezmesi veya yulaf kepeği hangisini bulabilirseniz onu kullanabilirsiniz. İçerdiği yüksek lif ve protein sayesinde uzun süreler tok tutar. Bunun nedeni de daha dengeli bir karbonhidrat grubu içerdiği için kan şekerinizin sakince yükselmesini sağlar. Kan şekeri yavaş yükseldiği için yavaş bir şekilde düşer ve bize uzun süreler tokluk hissi verir. Gün içerisinde daha az besin tüketmiş oluruz bu şekilde sağlıklı beslenmiş olur, kilo vermiş oluruz.

İştah Kapata ve Tok Tutan Besin Önerileri

Gün içerisinde tüketim sıklığımızı azalttığı için bu yazımızda önerdiğimiz 5 besini hayatımıza mutlaka eklemeliyiz. Bunlar çok küçük gözüken ancak gerçekten büyük faydaları olan tok tutan besinler kategorisinin bazıları bunlardır. Genelde Çünkü canı sürekli tatlı çeken, sürekli abur cubur yemek isteyenler bu önerilerimiz ile ama bir hafta sonra hiç acıkmamaya başlar. Bu tür besinleri diyet listelerinde sıklıkla kullanmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Tok Tutan Ara Öğünler ile Kilo Verin! başlıklı makalemizde ara öğün, diyet ve tok tutan ara öğünler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]