Yağlı Yiyeceklerin Zararları Nelerdir?

Yağlı Yiyeceklerin Zararları sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmek isteyenlerce son dönemlerde araştırılan ve merak edilen bir konu olmuştur.
Yağlı Yiyeceklerin Zararları Nelerdir?
Yağlı Yiyeceklerin Zararları sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmek isteyenlerce son dönemlerde araştırılan ve merak edilen bir konu olmuştur.

Günümüzde birçok kişi sağlıklı bir yaşam elde etmek adına beslenme düzenine dikkat etmekte ve özen göstermektedir. Sağlıklı bir beslenme stili oluşturulmak üzere yapılması gereken en temel etken zararlı yiyeceklerden uzak durmak olacaktır. Özellikle yağlı ve yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmak isteyenler bunların zararları hakkında araştırmada bulunmaktadır. Sizlerde yağlı yiyeceklerin zararları konusunda araştırma yapıyorsanız, yazımıza kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Yağlı Yiyeceklerin Zararları konusundan bahsedeceğiz.

Yağlı Yiyeceklerin Zararları

Yağlı Yiyeceklerin Zararları hakkında bilgi sahibi olmanız sizlerin sağlıklı bir yaşam stili oluşturabilmeniz adına oldukça önemlidir. Fakat sağlıklı ve dengeli beslenmek için her gün belirli bir miktarda yağ almamız gerekmektedir. Sağlığımız için son derece önemli olan yağ miktarı fazla tükettiğimizde zararlı olabilmektedir. Peki, hangi yağlar tüketilmeli? Yağların zararları nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım.

Hangi Yağları Tüketmemiz Gerekir?
Hangi Yağları Tüketmemiz Gerekir?

Hangi Yağları Tüketmemiz Gerekir?

Günlük olarak vücudun ihtiyacı kadar yağ almak faydalıdır. Yağın az ve çok tüketilmesi belirli sağlık problemlerine yol açmaktadır. Her şeyin daima aşırısından kaçınmak önemlidir ve zararlı yağlar yerine daha sağlıklı yağların tüketilmesi gerekmektedir. Günlük yaşamda tükettiğimiz birçok besinde yağ yer almaktadır. Bunlar; tam yağlı süt, peynir, yoğurt, ayran, yağlı sığır eti ve kanatlı hayvanların derileridir. Bu gıdaların tüketimini azalttığınız zaman sağlığınız için önemli bir adım atmış olacaksınız. Bitkisel yağları seçerken de tercihinizi zeytinyağından yana olmasını öneririz. Ayrıca balık, ceviz, keten tohumu, fındık, semizotu ve yumurtaya öğünlerinize sık sık yer vermeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

 Yağlı Yiyeceklerin Zararları Nelerdir?

Yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerek vücudunuzun dinçlik kazanması anlamında gerekse sağlıklı bir yaşam sürmeniz anlamında sizlere oldukça fayda sağlayacaktır. Gerektiğinden Fazla yağ ile kızartılanların çoğu yağlı kabul edilmektedir. Bunlara bir kaç örnek verecek olursak; Patates kızartması, cips, pizza, soğan halkası ve çizburger vb. gibi daha sayamadığımız birçok çeşitli gıdaların kalori, yağ, tuz ve karbonhidrat bakımından oldukça yüksek olduğunu söyleyelim. Bu yiyeceklerin sağlığınız ve vücudunuza yarar için içerisinde herhangi bir mineral ve vitamin yönünden olumlu bir katkısı yoktur. Tükettiğiniz yağlı yiyeceklerin vücudunuz üzerinde zararlarını başlıklar halinde listeleyelim.

1- Mide Ağrısı, Şişkinlik ve İshale Neden Olur!

Mide Ağrısı, Şişkinlik ve İshale Neden Olur!

Yüksek miktarda yağ içeren besinleri tüketmeniz doğrudan mide ağrısı ile karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Ayrıca midenizin boşalmasını yavaşlatacaktır. Bu da yiyeceklerin midenizde daha fazla zaman geçirmesine sebebiyet vererek şişkinliğe neden olacaktır. Aşırı oranda yağ tüketimi şişkinlik, mide bulantısı ve mide ağrısına sebep olmasının yanı sıra mide krampı ve ishali de tetiklemektedir.

2- Sindirim Sistemine Zararlıdır!

2- Sindirim Sistemine Zararlıdır!
2- Sindirim Sistemine Zararlıdır!

Yağlı yiyecek tükettiğiniz zaman bağırsaklarda yaşayan sağlıklı bakterilere zarar vermektedir. Uyguladığınız yüksek yağlı diyetler sağlıksız bağırsak bakterilerinizin sayısının artmasına neden olmaktadır. Ayrıca sağlıklı bağırsak bakterinize zarar vermektedir. Bu bakterilerin zararı obezite, kanser, kalp hastalığı, diyabet ve Parkinson vb. kronik hastalıkları meydana getirmektedir. Bundan dolayı vücuda yeteri oranda yağ alınması gerekmekte ve aşırı yağ tüketiminden kaçınılmalıdır.

3- Kalp Hastalığı ve Felç Riskini Artırır!

Kalp Hastalığı ve Felç Riskini Artırır!
Kalp Hastalığı ve Felç Riskini Artırır!

Aşırı sağlıksız yağ tüketimi kalp hastalığını tetikleyerek felç riskini artırmaktadır. Bundan dolayı, gofret, bisküvi, çikolata, kraker, poğaça, kek, cips ve pastane ürünleri gibi birçok sayıda ki gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Bu gıdalarda kullanılan yağlar sağlığımız üzerinde risk taşıyarak çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Bütün bunları trans yağlar, yani “yalancı” yağlar yapmaktadır. Ticari yönden çok kazandıran fakat sağlıktan çoğu şeyi alıp götüren ve birçok hastalığa yol açan trans yağlar en çok da kalbi etkilemektedir. Çeşitli kalp hastalıklarına sebebiyet vererek damarlar ve kalp problemlerinden tutunda krizlere ve felçlere kadar uzanan riskleri içerisinde barındırmaktadır.

4- Diyabet Riskinizi Artırır!

yag-tuketimi-diyabet-riski
Diyabet Riskinizi Artırır!

Diyabet riskini ortadan kaldırmak için kesinlikle yağ tüketiminizi azaltmanız gerekmektedir. Katı yağ tüketimini mümkün olduğunca aza indirmeli ve etli bir yemek pişirdiğinizde ekstra yağ kullanmadan, kendi yağıyla pişirmelisiniz. Aksi halde kullanacağınız çeşitli sağlıksız yağlar sizlerin diyabetle karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Bundan dolayı vücuda yeteri kadar sağlıklı yağ alınması oldukça önem göstermeniz gereken bir konudur.

5- Aşırı Kiloya Sebebiyet Verir!

Aşırı Kiloya Sebebiyet Verir!
Aşırı Kiloya Sebebiyet Verir!

Yüksek oranda yağ içeren besinlerin tercih edilmesi sağlığımız açısından oldukça risklidir. Yağlar insan sağlığını hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak etkilemektedir. Ayrıca aşırı yağ tüketimi sizlerin hızlı ve sağlıksız bir şekilde kilo almanıza sebebiyet verecektir. Sağlıksız bir şekilde kilo almak istemiyorsanız, muhakkak yağ tüketiminizi kontrol altına almalısınız.

Yağ Tüketimini Dengelemek İçin Neler Yapılmalı?

Yağ tüketimi nasıl dengelenir? Sorusu üzerinde birçok kişinin cevap aradığını bilmekteyiz. Yağ tüketimini dengeli bir hale getirmeniz için yapmanız gereken bazı temel etkenler yer almaktadır. Yağı azaltılmış süt ve süt ürünleri tercih etmeniz ve yemek pişirirken daha az yağ kullanmanız yapacağınız başlıca etkendir. Bunun yanı sıra doymamış yağları tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun için yağsız et ve tavuk tercih edebilirsiniz. Etli yemekleri yağ katmadan kendi yağı ile pişirebilirsiniz. Kızartmalardan uzak durmalısınız. Haftalık kuru baklagil tüketmelisiniz. Porsiyon miktarlarınızı ve tabaklarınızı küçültebilirsiniz. Yemeklerinizi tatlandırmak için yağlı soslar yerine baharatları tercih etmeniz hem yeni tatları keşfetmeniz hem de sağlığınız açısından önem arz etmektedir. Sıraladıklarımız sağlığınız açısından oldukça önemli bir konudur.

Bir önceki yazımız olan Anti-Aging Beslenme ile Yaşlanmayı Erteleyin! başlıklı makalemizde anti-aging, anti-aging beslenme ve yaşlanma karşıtı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]